Rowery elektryczne – pytania i odpowiedzi

O marce / Rowery elektryczne – pytania i odpowiedzi

Rowery elektryczne – pytania i odpowiedzi

Jak jeździć na rowerze elektrycznym?
To bardzo proste! Wskakujesz na rower, naciskasz przycisk umieszczony przy kierownicy (lub na ramie), aby włączyć rower, i pedałujesz. Silnik elektryczny po prostu zwiększa siłę pedałowania i przenosi ją na tylne koło. Jeśli czujesz, że potrzebujesz większego wsparcia lub większej mocy, naciskasz kolejny przycisk, aby wybrać odpowiedni poziom wspomagania. Wjeżdżasz na strome wzgórze i chcesz jechać szybciej? Wystarczy wybrać wyższy poziom mocy. Wszystko to jest bardzo proste i intuicyjne.

Jak działa rower elektryczny? Gdzie znajduje się silnik i bateria?
Rower elektryczny, zwany również e-bike, jeździ tak samo jak zwykły rower, ale jest wyposażony w silnik w piaście lub centralny w suporcie, specjalną baterię litowo-jonową oraz wyświetlacz, który pomaga w podawaniu informacji takich jak prędkość, zasięg i poziom wspomagania. A bateria? Akumulator jest zwykle zintegrowany z ramą (w dolnej rurze), tak że nawet go nie widać.

Jak daleko mogę dojechać na rowerze elektrycznym?
Na odpowiedź na to pytanie wpływa wiele czynników. Przy pełnym naładowaniu baterii zasięg Twojego roweru elektrycznego - czyli to, jak daleko możesz dziś pojechać - waha się od 35 do 160 km lub więcej. Ogólnie rzecz biorąc, im więcej mocy potrzebujesz od silnika, tym więcej energii zużywa, a to wpływa na to, jak daleko możesz dojechać.

Inne czynniki wpływające na zasięg roweru elektrycznego to pochyłości terenu, nawierzchnia drogi, waga rowerzysty i wyposażenia, warunki wietrzne i inne. Pomyśl o tym, spalaniu w samochodzie i możliwości maksymalnego wykorzystania zasięgu dzięki ekonomicznej jeździe. Klucz to optymalizacja poziomu wspomagania i sposobu jazdy przy jednoczesnym monitorowaniu pozostałego zasięgu baterii, który jest zwykle wyświetlany na wyświetlaczu roweru.

Jak długo trwa ładowanie akumulatora roweru elektrycznego?
Zależy to od wielkości baterii, jej pojemności i rodzaju ładowarki. Do każdego roweru elektrycznego dołączony jest przewodnik lub instrukcja techniczna, w której podane są szczegóły dotyczące systemu danego roweru. Na przykład, bateria o większej pojemności 625Wh może być naładowana w 50% w ciągu około dwóch godzin, a w pełni naładowana w ciągu pięciu godzin przy użyciu standardowej ładowarki. Korzystając z szybkiej ładowarki, można skrócić czas ładowania baterii do 50% do nieco ponad godziny, a pełne naładowanie trwa około trzech godzin.

Jak długo wytrzymują akumulatory rowerów elektrycznych?
Są one zbudowane tak, aby były trwałe. Zazwyczaj bateria roweru elektrycznego wytrzymuje ponad 500 cykli - oznacza to, że można ją naładować i całkowicie rozładować około 500 razy. Bateria roweru elektrycznego jest podobna do baterii Twojego telefonu. Jest to nadal bateria litowo-jonowa, tylko większa. Baterie litowo-jonowe nie mają tzw. efektu "pamięci", więc nie ma potrzeby pełnego naładowania baterii lub jej całkowitego rozładowania przed ponownym naładowaniem do następnej jazdy.

Gdzie mogę sprawdzić zasięg mojego roweru elektrycznego?
Zasięg, czyli odległość, na jaką można przejechać rowerem elektrycznym, jest wyraźnie widoczny na cyfrowym wyświetlaczu umieszczonym na kierownicy, a nawet na smartfonie.

Jak ładować rower elektryczny? 
To bardzo proste. Wystarczy naładować baterię roweru elektrycznego za pomocą ładowarki dostarczonej wraz z rowerem poprzez podłączenie jej do zwykłego domowego gniazdka elektrycznego. Baterię można ładować bezpośrednio, gdy znajduje się ona na rowerze elektrycznym, można wyjąć ją i ładować oddzielnie w domu lub biurze.

Czy pedałowanie ładuje baterię?
Nie - aby naładować baterię, należy podłączyć ją do zwykłego gniazdka elektrycznego i ładować w taki sam sposób, jak telefon lub laptop.

Czy nadal muszę pedałować na rowerze elektrycznym?
Tak - silnik dodaje mocy, ale tylko wtedy, gdy rowerzysta faktycznie pedałuje. Rowerem elektrycznym można jeździć także bez wspomagania elektrycznego, można też toczyć się swobodnie bez pedałowania, jak na zwykłym rowerze. Wrażenia i jazda są takie same jak w przypadku roweru konwencjonalnego - z dodatkową mocą, gdy jest ona potrzebna.

Czy mogę używać ładowarki roweru elektrycznego do ładowania innych urządzeń?
Nie - każdy rower elektryczny Cannondale jest dostarczany z dedykowaną ładowarką ze specjalnym kablem i wtyczką przeznaczoną wyłącznie dla rowerów elektrycznych i nie można jej używać do ładowania innych urządzeń.

Czy na rowerze elektrycznym mogę się zmęczyć?
Tak, można - jazda na rowerze elektrycznym to nadal świetna aktywność fizyczna. W zależności od tego, jak bardzo, możesz wybierać pomiędzy różnymi trybami wspomagania po prostu naciskając przycisk. Pamiętaj, że zawsze musisz pedałować.

Czy rowery elektryczne mogą jeździć po stromych wzniesieniach?
Oczywiście! Jazda na rowerze elektrycznym oznacza, że możesz pojechać dalej, pokonać wzniesienia i dotrzeć do miejsc, o których nie myślałeś, że będzie to możliwe.

Czy mogę zablokować baterię?
Bateria - która jest cenną częścią roweru - w każdym e-rowerze Cannondale jest dla bezpieczeństwa przymocowana do ramy zamkiem. Aby wyjąć baterię, należy użyć klucza dostarczonego wraz z rowerem.


Czy mogę jeździć rowerem elektrycznym podczas deszczu?
Tak - wszystkie elementy elektryczne w rowerze elektrycznym zostały zaprojektowane i wykonane tak, aby były wodoodporne. Rower można bez problemu dokładnie umyć (nie zalecamy jednak używania myjki ciśnieniowej ani myjki elektrycznej), co oznacza, że możesz cieszyć się jazdą o każdej porze roku.

Co muszę zrobić w zimie?
Zimą zaleca się wyjęcie baterii z roweru elektrycznego i przechowywanie jej w chłodnym, suchym miejscu - baterie litowo-jonowe nie lubią być pozostawione w zimnie i wilgoci. Jeśli to możliwe, nieużywany rower elektryczny należy przechowywać w pomieszczeniu zamkniętym lub pod przykryciem. Należy również starać się utrzymywać poziom naładowania baterii na poziomie około 70%, aby zapewnić jej długą żywotność.

Jeśli będę używać roweru elektrycznego do dojazdów do pracy, ile zaoszczędzę na emisji CO2?
Wiele rowerów elektrycznych Cannondale jest wyposażonych w czujnik koła, który automatycznie rejestruje Twoją podróż. Wystarczy pobrać aplikację Cannondale App, sparować ją z rowerem i już możesz zobaczyć, jak Ty i społeczność Cannondale poprawiacie swój ślad ekologiczny, za każdym razem, gdy zostawiasz samochód i wsiadasz na rower.

Konkretnie, podczas jazdy na rowerze elektrycznym emitujesz równowartość co najwyżej 3-5 gramów CO2 na kilometr w trybie pełnej mocy (ze względu na to, w jaki sposób wyprodukowano prąd użyty do ładowania). Gdybyś tę samą trasę pokonał samochodem, emisja CO2 wyniosłaby ponad 120 gramów/km. Wspomagaj planetę na ile możesz, a przy okazji zadbaj o kondycję!

ZOBACZ APLIKACJĘ CANNONDALE

Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie roweru elektrycznego? I jak zdecydować, jaki rower elektryczny jest dla mnie najlepszy?
Po pierwsze i najważniejsze, wybór odpowiedniej marki roweru oznacza niezawodność produktu, najlepszą jakość i bezpieczeństwo. Następnie należy zastanowić się, jak i gdzie chcemy używać roweru elektrycznego - w jakim terenie, jak długo chcemy jeździć i dokąd. Zalecamy także wizytę w ulubionym sklepie rowerowym w celu sprawdzenia dostępnych opcji i porozmawiania z kimś, kto pomoże dobrać odpowiedni rower dla Ciebie. Mamy szeroki wybór rowerów elektrycznych, które dopasujesz do swoich potrzeb - mamy rowery elektryczne dla każdego.

ZOBACZ WSZYSTKIE ROWERY ELEKTRYCZNE


Jakie są rodzaje silników do rowerów elektrycznych?
Istnieją dwa różne rodzaje silników, które są związane z ich umiejscowieniem w rowerze: silnik w piaście lub silnik centralny.

Silnik w piaście znajduje się na środku tylnego koła i jest powszechnie zalecany do użytku miejskiego, do zwykłej jazdy rowerem i dojazdów do pracy. Silnik w piaście jest również dobrym rozwiązaniem dla rowerów szosowych.

Silnik centralny w rowerze elektrycznym montuje się na ramie w obszarze korby/pedałów - ten system jest zazwyczaj bardziej wydajny i doskonale nadaje się do jazdy w terenie górskim i poza drogami oraz na dłuższych trasach.

ZOBACZ WSZYSTKIE ROWERY ELEKTRYCZNE

Gdzie mogę jeździć rowerem elektrycznym?
Na rowerze elektrycznym można jeździć wszędzie tam, gdzie zwykle dozwolone są zwykłe rowery: w lasach, górach, na ścieżkach rowerowych i drogach. Rowery elektryczne typu Speed Pedelec są uznawane za motocykle, dlatego mogą wymagać przestrzegania różnych przepisów dotyczących poruszania się po drogach. W Twoim kraju mogą obowiązywać różne ograniczenia, w zależności od przepisów prawa drogowego, dlatego radzimy Ci się z nimi zapoznać. Jeśli jeździsz po bezdrożach, warto szybko sprawdzić, czy możesz swobodnie jeździć na rowerze elektrycznym po otwartych terenach parkowych lub górskich.

Czy do jazdy na rowerze elektrycznym potrzebne jest prawo jazdy?
Ogólnie rzecz biorąc, nie jest to konieczne. Jednak w każdym kraju obowiązują inne przepisy dotyczące rowerów elektrycznych. Na przykład w Europie istnieje rozróżnienie pomiędzy Pedelec i Speed Pedelec, co odpowiada klasie 1 i klasie 3 w USA. Rowery elektryczne Pedelec i Class 1 mają wbudowany ogranicznik prędkości do 25 km/h lub 20 mph, po przekroczeniu którego silnik automatycznie się wyłącza - oczywiście nadal można pedałować rowerem, lub toczyć się tak szybko, jak się chce. Gdy prędkość spada, silnik włączy się ponownie podczas pedałowania. To samo dotyczy rowerów elektrycznych Speed Pedelec i klasy 3, w których obowiązuje ograniczenie prędkości do 45 km/h (28 mph). W niektórych krajach takie rowery są uznawane za motocykle i mogą wymagać posiadania prawa jazdy, kasku itp. Zalecamy sprawdzenie przepisów drogowych dotyczących rowerów elektrycznych obowiązujących w kraju, w którym zamierzasz jeździć.

Co to jest S-Pedelec?
W Europie na niektórych rowerach elektrycznych można znaleźć oznaczenie S-Pedelec. Zgodnie z przepisami europejskimi, standardowe rowery elektryczne nie powinny jeździć szybciej niż 25 km/h, podczas gdy rower elektryczny S-Pedelec (lub Speed Pedelec) podlega tej samej klasyfikacji co motorower i może poruszać się z prędkością do 45 km/h. Ze względu na oznaczenie motoroweru, rowery S-Pedelec wymagają posiadania prawa jazdy, tablicy rejestracyjnej, a rowerzyści są zobowiązani do noszenia atestowanego kasku podczas jazdy. Przepisy mogą się różnić w zależności od kraju, dlatego należy sprawdzić, jakie wymagania obowiązują w miejscu, gdzie będziesz jeździć.

Co oznacza litera Wh w specyfikacji akumulatora? Czy większa liczba przed nią jest lepsza?
Wh oznacza watogodziny i określa, ile energii jest przechowywane we w pełni naładowanym akumulatorze. Im większa liczba Wh, tym więcej energii może być przechowywane w akumulatorze. Zatem im wyższa liczba Wh, tym większy masz potencjalny zasięg i tym dłużej możesz jeździć swoim rowerem elektrycznym.

Co oznaczają Nm i W w opisie silnika?
W specyfikacji technicznej silnika podajemy liczbę niutonometrów (Nm) i wat (W). Obydwie liczby wskazują, jak duże wspomaganie lub moc będziesz miał, aby jechać szybko lub wspinać się na strome wzgórze. Poziom mocy w watach jest ograniczony przepisami do 250 W mocy ciągłej. Miernik Newtona jest ograniczony jedynie przez fizykę, a jego wartość wskazuje moment siły. Moment obrotowy to siła potrzebna do obrócenia tylnego koła. Im wyższy jest moment obrotowy, tym szybciej można przyspieszyć lub wjechać na strome wzgórze - pomyśl o tym jako o „sile skręcającej” lub obracającej.

Gdzie mogę kupić rower elektryczny Cannondale?
Masz globalną sieć naszych partnerskich sklepów rowerowych do dyspozycji. Nasi sprzedawcy mogą pomóc Ci w zakupie nowego roweru elektrycznego - pomogą Ci wybrać odpowiedni rower, w odpowiednim rozmiarze i w odpowiedniej cenie. Znajdź najbliższy sklep rowerowy Cannondale tutaj!

ZNAJDŹ LOKALNY SKLEP ROWEROWY

Cannondale - Logo
[X]

Zapisz się do newslettera!

Będziemy wysyłać Ci informacje o nowościach i promocjach dotyczących rowerów Cannondale.